Minden ami ló!

Animációkat fontos tanácsokat vagy éppen bármilyen más lovas dolgokat keresel? Itt bármit megtalálsz.



Ha szeretnéd megtanulni  a lovardában való lovaglás alapvető szabályait, és az alapvető alakzatokat, itt megteheted!


A lovardában való munka elengedhetetlen része a ló és lovas kiképzésének. Legyünk akár sportolók, akár hobbilovasok, ahhoz, hogy lovunkat hatékonyan és fájdalommentesen tudjuk irányítani, gond nélkül kell tudnunk teljesíteni azokat az alapvető, lovardában lovagolható feladatokat, melyekből a díjlovaglás olimpiai szakággá nőtte ki magát. A lovardai alakzatokat a lovas által adott segítségekkel tudjuk lelovagolni. A feladatok teljesítésénél elengedhetetlen, hogy a lovas időben tervezze el, hogy következőként pontosan milyen alakzatot akar lovagolni a pályán. Csak így van ideje megfelelő segítségekkel előkészíteni lovát és pontosan vezetni a teljesítendő útvonalon úgy, hogy a ló se az egyensúlyát, se az átengedőségét ne veszítse el. Fontos továbbá a feladatok pontos végrehajtása, ami egyrészt javítja a ló állapotát, másrészt az egyetlen út a jó eredményhez. A lovardában lehet jobb, illetve bal kézen lovagolni. A jobb kézen való lovaglás azt jelenti, hogy a lovardában a jobb kezünk található a belső oldalon. Bal kézen értelemszerűen a bal kezünk található belül. A lovardákban, több lovas egyidejű munkája esetén a lovasok megegyeznek, hogy milyen irányból kerüljék ki egymást, amikor szembejönnek. A világ több országában a bal kezek találkoznak a lovardában. Magyarországon a díjugrató-hagyományoknak megfelelően egyelőre a jobb kezek találkoznak, bár a díjlovagló versenyek melegítőpályáin hazánkban is balkéz-szabályt alkalmaznak. Kikerülés közben a belső és külső kör között legyen akkora távolság, hogy ha kinyújtanátok oldalra a kezetek, ne érjen össze. Hátulról sose előzd meg az előtted lévő lovast, mert az megijedhet!



A lovardai alakzatok megtanulása nélkül lehetetlen a lovardában való gyakorlás, hiszen ezeket edzéseken, osztályban való lovaglásnál és versenyeken is egyaránt alkalmazzák. Az alapvető alakzatok a következők: nagykör, kiskör, körben válts!, átváltás, egyszerű kígyóvonal, féllovarda, féllovarda középből, átlóváltás, félátló váltás, váltsd a köröket, nyolcasok, többívű kígyóvonal.

Átlóváltás:



Fontos, hogy az edzés során a ló mindkét kézen körülbelül ugyanannyit mozogjon. Ezt csak úgy lehet elérni, ha időnként megfordulunk a pályán.





Amikor elértük a pálya közepét, akkor ügetés esetén át kell ülni a másik lábra, vágta esetén pedig át kell ugratni a lovat a helyes lábra. Ezt a lábváltást természetesen az összes kézváltáskor el kell végezni.



T

ermészetesen átlóváltást a pálya mind a négy sarkából kezdhetünk (M-ből K-ba, K-ból M-be, F-ből H-ba, illetve H-ból F-be).



Félátló váltás:



Ez az alakzat az átlóváltás variációja - a különbség annyi, hogy nem a pálya szemközti sarkát kell célba venni a lóval, hanem a pálya túlsó oldalának közepét.
A manővert 8 féle képpen lehet elvégezni: E-ből M-be, M-ből E-be, B-ből H-ba, H-ból B-be, illetve ugyanígy a pálya másik felén E-ből F-be, F-ből E-be, B-ből K-ba és K-ból B-be


Féllovarda:

A nevével ellentétben a lovaspálya és nem a lovarda felénél kell elhagyni a hosszabb oldalát a pályának.



Tehát ha a nyilat követjük, akkor a B pontban be kell kanyarodni a lovarda közepe felé, majd az E pontban abban az irányban kell továbbhaladni, amerről jöttünk.

A műveletet össze lehet kötni kézváltással is: mikor elértük a pálya túloldalát, nem fordulunk vissza, hanem ugyanabban az irányban haladunk tovább, amerről jöttünk(tehát E-nél H felé haladunk tovább).

Ezt a gyakorlatot is több irányból lehet elvégezni: B-ből E-be, illetve E-ből B-be.

Féllovarda középből:

A lovaspályát nem csak keresztben, hanem hosszában is meg lehet felezni.

Ennek a műveletnek a lényege, hogy a rövid oldal mentén nem szabad egyenesen menni, hanem egy fél kiskör lovaglásával kell befordulni a pálya középvonalára. Ezzel a figurával is lehet kezet váltani, ugyanúgy, mint a fél lovardánál.

Természetesen mind a négy lehetséges irányból végiglovagolható.

Nagykör:

Ennek a lovardai alakzatnak az a lényege, hogy egy olyan kört kell tenni a pályán, ami érinti annak 3 oldalát. Tehát egy 20x40 méteres pálya esetében ha elindulunk a rövid oldal közepétől, akkor a negyedénél érintjük a hosszú oldalt, majd a pálya közepét, végül a másik hosszú oldalt.

Kiskör:

Ezt a figurát bárhol végre lehet hajtani, lényege, hogy egy 4 méter sugarú kört ír le a lovas a lóval, majd folytatja útját.

Hasznos gyakorlat például, ha utolértük az előttünk haladó lovast, de sem lassítani, sem megelőzni nem akarjuk.




Váltsd a köröket:

Ezt az alakzatot végre lehet hajtani a pályán hosszában és keresztben is. Ha hosszában csináljuk, akkor a pálya hosszú oldalán ellovagolunk annak közepéig (B pont). Ott egy fél kiskört leírva visszafordulunk, úgy hogy a pálya közepét érintsük. Itt egy lóhossznyi egyenes lovaglása után egy másik fél kiskörrel visszafordulunk a pálya szemközti hosszú oldala irányába. A művelet végén a másik kézre kerülünk, tehát az X pontban át kell ülni másik lábra, illetve vágta esetén át kell ugratni a lovat.
Ezt a gyakorlatot négy irányból lehet végrehajtani.


Nyolcasok:

Amint a neve is mutatja, két kört kell egybelovagolni úgy, hogy a körök találkozási pontjában kell áttérni az egyik körből a másikba. Lehet két nagykört összekötni, illetve kisköröket is. Kiskörök esetén a rövid oldal közepén kell elkezdeni a gyakorlatot, és a pálya közepéig kell érjen a nyolcas.

Körben válts! :

Ez egy összetett gyakorlat. Miután eljutott a lovas a pálya közepéhez (X pont, például egy féllovarda lovaglásával), egy fél kiskört lovagol balra, majd egy lóhossznyi egyenesben lovaglás után egy újabb fél kiskört tesz jobbra. Ezzel eléri a pálya rövidebbik oldalának a közepét. Innét egy nagykörrel fejezi be az alakzatot.

Az ábrán egyértelműbb (útvonal: X pont, belső kígyóvonal, A pont, K pont, X pont, F pont, A pont):



Egyszerű kígyóvonal:

A kígyóvonal legegyszerűbb változata. Amint rákanyarodtunk a pálya hosszú oldalára, ahelyett, hogy a pálya szélével párhuzamosan haladnánk, egy kissé befelé húzunk. Körülbelül úgy, mintha a szemközti rövid oldal felét szeretnénk eltalálni. Ha elértük a pálya felét, visszafordulunk a széle felé.

Ezt az alakzatot is négyféle irányból lehet végrehajtani.

Kígyóvonal:

Ebben a lovardai alakzatban tulajdonképpen sok fél lovardát csinál a lovas egymás után, annyi eltéréssel, hogy a pálya hosszú oldalán soha nem megy egyenesen, hanem csak egy ponton érinti azt.

Tetszőleges számú ívet lehet csinálni. Ha az ívek száma páros (2, 4, stb), akkor kézváltással ér véget a pálya másik oldalán a gyakorlat, ha páratlan, akkor marad az eredeti irány.

Akár páros, akár páratlan számú ívet lovaglunk, amikor elérjük az egyenes szakaszok felét, mindenképpen át kell ülni másik lábra, illetve vágta esetén át kell ugratni a lovat.

Átváltás:

Az átváltás tulajdonképpen nem más, mint egy kézváltás kiskör segítségével.


A hosszú falon lovagolva csináljunk egy kiskört, de ne teljes ívűt, csak félkörívet. Amikor elérjük a kiskör felét, menjünk tovább egyenesen, így átkerülünk a másik kézre.



Fontos, hogy az edzés során a ló mindkét kézen körülbelül ugyanannyit mozogjon. Ezt csak úgy lehet elérni, ha időnként megfordulunk a pályán.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 16
Tegnapi: 2
Heti: 18
Havi: 49
Össz.: 69 840

Látogatottság növelés
Oldal: Lovaglási alapok 3
Minden ami ló! - © 2008 - 2024 - pacikforever.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat